Bonusy a malusy

Malus je navýšení pojistného v souvislosti s pojistnou událostí kterou zavinil pojistník motorového vozidla.

Malusy zvedají řidičům cenu pojistného. Přecházení řidičů od jedné pojišťovny ke druhé s cílem získat nižší pojistné, brání zavedený registr nehod. Pojišťovny odečítají při způsobení ojedinělé nehody dva roky z bezeškodné doby. Pokud ale míváte dopravní nehody častěji, ztratíte nárok na bonus a zvýší se vám pojistné, které může dosáhnout až dvojnásobku vašeho povinného ručení.

Naopak bonus je sleva z ceny, v našem případě jde o bonus, které poskytují pojišťovny působící na českém trhu. Bonus je smluvně zaručená sleva při povinném ručení za dané období bez dopravní nehody.

Bonusy jsou přenositelné, protože jsou vázány na majitele motorového vozidla. Proto když změníte pojišťovnu nechejte si vystavit potvrzení o bezeškodném průběhu a předložit jej nové pojišťovně, abyste nepřišli o bonusy. Bonusy vám také zůstávají v případě koupě nového vozu.

Téměř všechny pojišťovny které poskytují povinné ručení dávají svým klientům pětiprocentní bonus za každý bezeškodní rok. Bonusy však narůstají jen do určité míry, stropy si určují pojišťovny samy a jsou dosti odlišné, může to být 30%, ale i 60%. Některé pojišťovny poskytují tzv. extrabonusy, což může být bonus dalších 5% navíc, ale za delší období,většinou to je 36 měsíců.

Bonus můžete také získat v případě pokud věříte svým řidičským dovednostem. Některé pojišťovny nabízejí až 15% slevu těm řidičům pokud si sjednají smlouvu na dobu neurčitou a myslí si že v průběhu tří let nebudou mít škodní událost. Jestliže v tomto období přece jen způsobíte dopravní nehodu, budete muset doplatit pojišťovně 15% pojistné. Je jisté, že takový bonus mohou využít i méně zkušení řidiči.

Bezohlednost na silnicích se může prodražit. Rozdíl mezi maximální výši bonusu a malusu je i několik tisíc korun.